27 вересня 2023

26 вересня 2023 р. в Сумській обласній універсальній науковій бібліотеці, після перерви на літні канікули, відбулася чергова зустріч клубу «Мовне коло». Засідання провела асистентка кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ Олена Іщенко.

Для розмови обрано тему «Акцентуаційні норми української мови». На початку зустрічі з’ясували сутність понять «мова», «національна мова», «літературна мова», «діалект», «мовна норма», «етикет», «культура мовлення». Коротко розглянули історію української літературної мови, поговорили про внесок у її розвиток І. Котляревського, Т. Шевченка, Лесі Українки, І. Франка та інших відомих письменників. Також пригадали основні українські етикетні формули звертання, вітання, знайомства,  запрошення, прохання, вибачення, згоди, незгоди, скарги, втішання, несхвалення, побажання, вдячності,  прощання.

Під час зустрічі наголосили, що мовні норми – це сукупність загальноприйнятих правил, які діють у мовній системі. У наш час дослідники виокремлюють орфоепічні, акцентуаційні, лексичні та фразеологічні, морфологічні, синтаксичні, орфографічні, пунктуаційні, стилістичні мовні норми. Проте основну увагу було зосереджено на акцентуаційних нормах, тобто правилах наголошування слів. Розглянули вільний і постійний наголос, слова з подвійним наголосом,  основні принципи наголошування іменників, прикметників, дієслів, числівників, проблемні випадки тощо.

Організатори «Мовного кола» – кафедра журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ, Сумська обласна організація Національної спілки журналістів України, Сумська обласна універсальна наукова бібліотека – запрошують усіх охочих доєднуватися до подальших зустрічей. Стежте за повідомлення в соціальних мережах.