«Доктор філософії» зі спеціальності 061 «Журналістика»

Термін навчання: 4 роки.

Форми навчання: очна (денна і вечірня) та заочна

Освітньо-наукова програма розроблена відповідно до місії та стратегії університету, спрямована на забезпечення підготовки висококваліфікованого фахівця нової формації, здатного працювати за світовими стандартами в умовах швидкозмінного, багатофункціонального, технологізованого інформаційного середовища, демонструвати системне мислення, самостійно організовувати та проводити мультидисциплінарну науково-дослідницьку й інноваційну педагогічну діяльності, аналітичну роботу в галузях журналістики, комунікативістики, видавничої справи, реклами, зв’язків із громадськістю, а також володіти дослідницькими навичками високого рівня, мати достатні вміння та сучасні знання для управління соціокомунікаційними процесами.

Новини

Долучилися до наукового обговорення сучасної медіареальності

18 березня 2024
Викладачі й аспіранти кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ взяли участь у Міжнародній науково-практичній онлайн-конференції «Медіареальність у часи інформаційних війн».

Медіапростір Сумщини: на кафедрі провели науковий семінар

24 лютого 2024
На кафедрі журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ для науково-педагогічних працівників та аспірантів відбувся науковий семінар на тему: «Медіапростір Сумської області крізь призму правового режиму воєнного стану та результатів імплементації Закону України "Про медіа"». Спікерка – Лариса ЯКУБЕНКО, представниця Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Сумській області, голова ради роботодавців зі спеціальності 061 «Журналістика» СумДУ.

Взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції

06 жовтня 2023
Викладачі й аспіранти кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Регіональна журналістика: історія, реалії, виклики, перспективи».

Критичне мислення та медіаграмотність: здобували досвід колег із Ліверпуля

17 вересня 2023
Упродовж  червня 2023 року викладачі, аспіранти й студенти кафедри журналістики та філології факультету ФІСК СумДУ в Міжнародній літній школі Університету м. Ліверпуль вивчали курс «Fake News, Fake Science and Critical Thinking: What should I believe?». Проєкт реалізувався у межах угоди про співпрацю СумДУ з університетом-побратимом із Великобританії.

Оприлюднено науковий збірник конференції

24 липня 2023
25–26 травня на кафедрі журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ відбулася ІІ науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих науковців «Сучасний масовокомунікаційний простір: історія, реалії, перспективи». За підсумками конференції підготовлено збірник наукових праць.

Український прагматизм vs російська пропаганда: минуле й сьогодення

22 липня 2023
21 липня викладачі кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ Ірина Жиленко та Олена Іщенко, аспірантка Катерина Ізотова та студентка Анастасія Кизим взяли участь у лекції «Культурні основи російської війни проти України: що варто розуміти журналістам». Захід організовано Комісією з журналістської етики для регіональних журналістів, студентів-журналістів та всіх зацікавлених цією проблематикою.

Дослідники сучасного масовокомунікаційного простору зібралися на конференцію

28 травня 2023
25–26 травня на кафедрі журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ  у форматі онлайн відбулася ІІ Науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих науковців «Сучасний масовокомунікаційний простір: історія, реалії, перспективи».

Студенти-третьокурсники працювали в прямому етері

26 квітня 2023
Що таке «включення», або, як кажуть професіонали, «включка», та чим цей прямоефірний кореспондентський стендап відрізняється  від змонтованого репортажу, на власному практичному досвіді змогли зрозуміти студенти-медійники третього курсу кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ, які працювали під час заняття з «Телевиробництва» у форматі «наживо».

Навчалися студенти, аспіранти, викладачі

20 квітня 2023
Асоціація з міжнародних питань у рамках проєкту «Підвищення якості підготовки молодих журналістів в Україні» спільно з Комісією з журналістської етики розпочали серію онлайн лекцій для викладачів факультетів і кафедр журналістики, студентів та регіональних мас-медійників.

Наш аспірант на міжнародній конференції

24 березня 2023
Здобувач освітнього ступеня доктор філософії кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ Олександр Горда взяв участь у V Міжнародній науково-практичній онлайн-конференції «Журналістика та реклама: вектори взаємодії». Організатором наукового заходу виступила кафедра журналістики та реклами Державного торговельно-економічного університету (м. Київ).

 

«Доктор філософії» зі спеціальності 061 «Журналістика» в СумДУ

Особливості підготовки у нас:

  • поєднання науково-аналітичних, академічних, дослідницьких, інноваційних та практичних компетентностей і навичок у галузі журналістики, соціальних комунікацій, комунікативістики;
  • формування системного наукового світогляду для продукування нових ідей, розв’язання комплексних проблем у галузі дослідницько-інноваційної діяльності, розвитку критичного мислення та практичного застосування набутих знань;
  • підготовка фахівців, здатних планувати та проводити наукові дослідження, займатися викладацькою діяльністю та практичною журналістською роботою;
  • розроблення та практична реалізація аспірантами власних наукових проєктів, а також участь у виконанні госпдоговірних та держбюджетних наукових тем кафедр факультету й університету.

Інтегральна компетентність:

  • здатність продукувати нові ідеї, розв’язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності у сфері журналістики, соціальних комунікацій та комунікативістики, застосовувати методологію наукової та педагогічної діяльності, а також проводити власне наукове дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.

Основні елементи наукової складової:

  • формування індивідуального плану наукової роботи;
  • складання плану та розроблення робочих гіпотез дослідження за консультативної підтримки провідних учених України та світу;
  • щорічні звіти на засіданнях випускової кафедри, Вченої ради факультету ІФСК про виконання індивідуального плану;
  • презентація та обов’язкове обговорення результатів досліджень на аспірантському науковому семінарі «Scientia Magnae», фахових круглих столах, конференціях, інших наукових заходах;
  • участь у міжнародних дослідницьких проєктах і програмах обміну;
  • підготовка та публікація  статей у наукових виданнях із бази даних Scopus та Web of Science, фахових виданнях України;
  • написання та представлення до захисту дисертації.

Основні інноваційні принципи, теоретичні засади, практичні інструменти:

  • досвід. Підготовка доктора філософії зі спеціальності «Журналістика» в СумДУ постала на фундаменті, позначеному багаторічним досвідом навчання бакалаврів, магістрів, кандидатів наук. Підготовку аспірантів розпочато у 2012 р. за спеціальністю 27.00.01 теорія та історія соціальних комунікацій галузі соціальні комунікації;
  • напрацювання з галузі соціальних комунікацій стали методологічною основою журналістикознавчих досліджень, а соціокомунікаційний науковий підхід сформував їх методологією;
  • фахова активність викладачів, їхня наукова діяльність, реалізація міжнародних програм, журналістська робота, експертна практика у світових медійних та освітніх проєктах, стажування в європейських навчальних центрах.

Захищені дисертації:

Гарант освітньої програми:

Садівничий Володимир Олексійович – завідувач кафедри журналістики та філології Сумського державного університету, доктор наук із соц. комунік., спец. 27.00.04 – теорія та історія журналістики, професор.

Члени робочої проєктної групи:

Гаврилюк Інна Леонідівна – доцент кафедри журналістики та філології Сумського державного університету, кандидат наук із соц. комунік., спец. 27.00.04 – теорія та історія журналістики;

Ярова Алла Григорівна – доцент кафедри журналістики та філології Сумського державного університету, кандидат філол. наук, спец. 10.01.01 – українська мова;

Кириленко Оксана Миколаївна – аспірант; 

Битюк Інна Вікторівна – кандидат наук із соц. комунік., 27.00.06 – прикладні соціально-комунікаційні технології; директор, ТОВ «Медіа Битюк», заслужений журналіст України.

1. Національний інформаційний простір України: особливості формування, трансформації, захищеності;

2. Маніпуляції, пропаганда, дезінформація в сучасній системі медіавпливів;

3. Медіасистема України в умовах соціально-політичної трансформації;

4. Журналістська освіта у загальній медіасистемі України;

5. Медіаграмотність в епоху постправди;

6. Медіатизація науки;

7. Гендерні стереотипи, чутливості, практики та проблеми в медіаконтенті;

8. Суспільне та громадське теле- і радіомовлення в системі соціальних комунікацій;

9. Соціокомунікаційна сутність цифрових медіа та соціальних мереж;

10. Спеціалізовані, галузеві та корпоративні медіа в системі соціальних комунікацій;

11. Місцеві мас-медіа у соціокомунікаційному просторі: історія та сучасність;

12. Публіцистика: проблемно-тематичні аспекти, поетика, жанрові пріоритети, особливості авторського стилю;

13. Трансформація електронних засобів масового інформування в умовах глобалізації;

14. Медіатексти: сутнісні й типологічні властивості, тенденції трансформації, комунікативні завдання;

15. Експресивно-оцінна семантика мовних одиниць в сучасному українському медійному дискурсі;

16. PR-комунікації як чинник формування сучасного іміджу;

17. Сучасні рекламні комунікації: форми, методи, підходи, цілі, реакції аудиторії,  ефекти;

18. Тематичні пріоритети та соціально-комунікативні практики книжкових видань.

19. Реклама як складова інформаційно-комунікаційної діяльності

20. Теорії та практики візуальних комунікацій.

2022 рік вступу

  • Ізотова Катерина, науковий керівник - проф. Володимир Садівничий. Тема дисертації "Трансформація теми війни в системі аналітичної журналістики: авторські підходи, бажання аудиторії, спільні соціальні смисли".
  • Карпенко Любов, науковий керівник - проф. Володимир Садівничий. Тема дисертації "Електронні мас-медіа в системі передвиборчого політичного піару: технології, форми, засоби та прийоми".
  • Конєв Денис, науковий керівник - доц. Інна Сипченко. Тема дисертації "Потокове поширення інформації в системі мобільної журналістики: технології, критерії, комунікаційна культура".
  • Мартиненко Валерія, науковий керівник - доц. Тетяна Ковальова. Тема дисертації "Україна в англомовних медіа країн Євросоюзу: тематика, формат подання, очікування аудиторії".
  • Опанасенко Юлія, науковий керівник - доц. Олена Сушкова. Тема дисертації "Вплив сучасного мультимедійного контенту на формування й поширення соціальних конфліктів в молодіжному середовищі".
  • Отрішко Марина, науковий керівник - доц. Олена Сушкова. Тема дисертації "Медіакультура та медіадискурс інформаційного простору малих міст України: соціокомунікаційна модель".
  • Петухов Костянтин, науковий керівник - доц. Олена Сушкова. Тема дисертації "Спортивна інформація в електронних мас-медіа: особливості опрацювання, соціальна значущість, комунікаційна складова".
  • Савотченко Ольга, науковий керівник - доц. Олена Сушкова. Тема дисертації "Франчайзингові видання в медіасистемі України: динаміка розвитку, концептуальні особливості, редакційна політика".

2021 рік вступу

  • Кириленко Оксана, науковий керівник - доц. Інна Гаврилюк. Тема дисертації "Суспільне мовлення в контексті розвитку регіонального медіапростору".
  • Крикуненко Олексій, науковий керівник - доц. Ярослав Яненко. Тема дисертації "Медіаконвергенція як чинник трансформації сучасних українських засобів масової інформації".
  • Погорєлова Валентина, науковий керівник - доц. Інна Сипченко. Тема дисертації "Місцеве інформаційне радіомовлення: проблемно-тематичні та функціонально-типологічні трансформації".

2020 рік вступу

  • Азімова Олена Олександрівна, науковий керівник - доц. В.О. Садівничий. Тема дисертації "Актуалізація теми економічних криз ХХІ століття в інтернет-медіа Північно-східної України".

2019 рік вступу

  • Горда Олександр Володимирович, науковий керівник – доц. В. О. Садівничий. Тема дисертації «Сучасні вітчизняні галузеві сільськогосподарські періодичні видання в системі соціальних комунікацій».
  • Ващенко Андрій Миколайович, науковий керівник – доц. І. Л. Гаврилюк. Тема дисертації «Стрим у сучасних мас-медіа: соціокомунікаційна сутність». Відрахований за невиконання плану.
  • Вірченко Ірина Сергіївна, науковий керівник – проф. О. Г. Ткаченко. Тема дисертації «Соціально-комунікаційні технології формування образу України в англомовних європейських медіа». Відрахована за невиконання плану.
  • Дяговченко Лілія Сергіївна, науковий керівник – проф. О. Г. Ткаченко. Тема дисертації «Медіатизація геополітичних інтересів України 1991–2019 років».
  • Мостіпан Тетяна Сергіївна, науковий керівник – проф. О. Г. Ткаченко. Тема дисертації «Суспільне телемовлення України: регіональна модель функціонування».
  • Сучкова Вікторія Валер’янівна, науковий керівник – доц. В. О. Садівничий. Тема дисертації «Особливості використання прецедентних одиниць у медіатекстах: авторський і читацький аспекти».

2018 рік вступу

  • Солодовник Дмитро Станіславович, науковий керівник – доц. І. Л. Гаврилюк. Тема дисертації «Візуалізація інформації в журналістиці даних: сучасні тенеденції, функції та форми подання».
  • Садівнича Марина Володимирівна, науковий керівник – доц. І. Л. Гаврилюк. Тема дисертації «Соціально-психологічні аспекти змісту художньо-публіцистичних текстів франчайзингових видань».
  • Яременко Вадим Павлович, науковий керівник – доц. Я. В. Яненко. Тема дисертації «Спортивні PR-комунікації як чинник формування іміджу сучасного університету».

2017 рік вступу

  • Руденко Наталія Василівна, науковий керівник – проф. О. Г. Ткаченко. Тема дисертації «Особливості вияву сугестії як засобу формування громадської думки в сучасних англомовних інтернет-виданнях: теоретико-методологічний аналіз, інформаційно-комунікаційні стратегії та спроби їх реалізації».
  • Звагельська Оксана Василівна, наукові керівники – доц. В. О. Садівничий, проф. С. І. Дегтярьов. Тема дисертації «Соціально-комунікативні практики історико-краєзнавчого видання Сумщини у крайовій періодиці 1950-1980-х років».

2016 рік вступу

  • Садовнича Наталія Миколаївна, науковий керівник – доц. О. М. Сушкова. Тема дисертації «Вузькоспеціалізована книга біолого-медичного змісту: тематичні пріоритети та соціально-комунікативні практики».
  • Коваль Юлія Сергіївна, науковий керівник – доц. В. О. Садівничий. Тема дисертації «Публіцистика Пилипа Капельгородського: проблемно-тематичні аспекти, поетика, жанрові пріоритети».

«Сучасний масовокомунікаційний простір: історія, реалії, перспективи», 2021–2025 рр. Номер державної реєстрації 0121U111164. Керівник: Володимир Садівничий, доктор наук із соц. комунік., професор. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; телефон: +380-542-68-78-50; кабінет: Г-1107.

«Особливості формування національного інформаційного простору України: від радянської системи ЗМІ до демократичної моделі», 2015–2020 рр. Номер державної реєстрації 0115U001713. Керівник: Олена Ткаченко, доктор філол. наук, професор.

«Спеціалізована система медичного інформування та безпека особистості в умовах пандемій, криз, інших суспільних потрясінь: формування ефективної соціокомунікаційної моделі». Грант НФДУ. Реєстраційний номер: 2020.01/0372. Керівник: Володимир Садівничий, доктор наук із соц. комунік., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

«Проведення книгознавчого дослідження «Боромля: сторінки історії» з підготовкою отриманих матеріалів до друку». Замовник – Боромлянська об’єднана територіальна громада, 2019–2020 рр. Госпдоговірна НДР: № 54.16-2019.СП/03. Керівник: Володимир Садівничий, доктор наук із соц. комунік., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Інститут підготовки кадрів вищої кваліфікації Сумського державного університету:
Головний корпус, каб. Г–711
Тел.: 
+380 542 335-345
E-mail: 
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Директор:
Бойко Антон Олександрович
Головний корпус, каб. Г–711
Tел.: 
+380 542 687-759
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Кафедра журналістики та філології:
Головний корпус, поверх 11
Тел.: +38 (0542) 33-02- 25, +38 (0542) 687-850
E-mail: 
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Гарант освітньо-наукової програми:
Садівничий Володимир Олексійович
Головний корпус, каб. Г–1107
Тел.: +38 (0542) 33-02- 25, +38 (0542) 687-850
E-mail: 
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Сумський державний унiверситет,
вул. Харківська, 116, м. Суми, Україна, 40007,

корпус «Г», поверх 11

E-mail: [email protected]

Телефон: +380-542-33-02-25, +380-542-68-78-50

Web: https://journ.sumdu.edu.ua/ua/

Локації

Телефонний довідник

При використанні матеріалів з сайту кафедри журналістики та філології посилання на ресурс обов'язкове.

All Rights Reserved.