1 квітня, у «стуДІЯ ПРОФі» зі студентами й викладачами кафедри журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ працювала Олена АДАМЕНКО – журналістка з досвідом роботи у різних видах медіа, зокрема – редакторка сайту «SumyToday», ведуча програми розслідувань на Суспільне Суми, кореспондентка «Голосу Америки».
Олена Адаменко почала із запитань, зокрема поцікавившись у студентів, що знають вони про джерела інформації. Далі нагадала, що джерела бувають трьох основних видів: документи, навколишнє середовище та людина. Документи – це будь-яка зафіксована інформація, що може передаватися в часі та просторі. Навколишнє середовище – це події та явища, які журналіст сам спостерігає. Людина – це джерело, з яким потрібно працювати ретельно, готуючи якісне інтерв’ю.
Журналістка поділилася досвідом щодо роботи з усіма видами джерел. І наголосила на необхідності критичного підходу до їх усіх, навіть офіційних документів і заяв.
«Влада може маніпулювати інформацією навіть на своїх офіційних ресурсах. Усі пам’ятають минулорічний травень, коли Кирило Буданов в інтерв’ю «New York Times» розповів, що готується наступ на Суми. Всі українські видання використали цю інформацію й активно поширили її. Зрозуміло, люди злякалася. Чи не того ж дня Буданов уже українському виданню говорить, що наступу не буде. Така позиція пояснювалася тим, що для внутрішнього і зовнішнього споживача інформації використовуються різні факти. Проте в серпні, коли розпочалася Курська операція, знову заговорили про наступ на Суми. Отже, влада вищого рівня теж може маніпулятивно видавати інформацію на своїх ресурсах. Тож до будь-якої інформації потрібно ставитися з обережністю».
Окремо стейкхолдерка навела приклади важливості спостереження для роботи журналіста. Адже те, що людина говорить про себе, може не збігатися з тим, що цю людину оточує. Один із прикладів, які пригадала Олена, – працівник прокуратури, який вийшов поспілкуватися з мітингувальниками. І ніби навіть порозумівся з ними, одна біда: не зняв перед зустріччю зі своєї руки годинник за 30 тисяч доларів. А з таким говорити про чесність роботи правоохоронців якось непросто.
Поради щодо проведення інтерв’ю теж були цікавими й слушними.
Також обговорювали баланс між оперативністю та необхідністю перевірки інформації. Олена Адаменко наголосила, що поспіх може призвести до помилок, а надмірна затримка – до втрати актуальності.
Студенти отримали цінні поради щодо роботи з джерелами; необхідності аналізувати всю інформацію критично; зрозуміли важливість професійної відповідальності журналіста. Зустріч виявилася не лише пізнавальною, а й мотивуючою, адже Олена Адаменко сама починала свій шлях у журналістиці ще студенткою, коли прийшла працювати в газету «Данкор». Її досвід доводить: наполегливість і професіоналізм – ключ до успіху у цій сфері.
Кафедра журналістики та філології факультету ІФСК СумДУ запрошує всіх охочих долучатись до роботи в «стуДІЯ ПРОФі». Онлайн-зустрічі відбуваються щовівторка, об 11:40, на платформі Zoom: https://sumdu-edu-ua.zoom.us/j/84385322425?pwd=03jj8lG5IrtU2m1dw9H138AxsDoxQi.1 Ідентифікатор конференції: 843 8532 2425. Код доступу: 776993.
Ліна ЄФІМЕНКО, студентка групи ЖТ-11